کاربردهای مس

کاربردهای مس چیست؟

یکی از کاربردهای مس در تجهیزات الکتریکی مانند سیم کشی و موتور است. این به این دلیل است که گرما و الکتریسیته را به خوبی هدایت می کند و می تواند به سیم کشیده شود. علاوه بر سیم کشی، به خاطر انتقال خوب دما توسط مس، از آن برای ساخت ظرف های پخت و پز نیز استفاده می شود. همچنین در ساخت و ساز (به عنوان مثال سقف و لوله کشی) و ماشین آلات صنعتی (مانند مبدل های حرارتی) کاربرد دارد. در ادامه به این سوال که از مس چه استفاده ای می شود؟ پاسخ می دهیم.

مس؛ فلزی که در عصرهای مختلف استفاده شده

مس یکی از اولین فلزاتی بود که توسط انسان استخراج و مورد استفاده قرار گرفت و از آغاز تمدن سهم حیاتی در حفظ و بهبود جامعه داشته است. از اولین کاربردهای مس می توان به این موارد اشاره کرد که مس در حدود 8000 سال قبل از میلاد در سکه ها و زیور آلات مورد استفاده قرار گرفت و در حدود 5500 سال قبل از میلاد، ابزار مسی به ظهور تمدن از عصر حجر کمک کرد. کشف اینکه مس آلیاژ شده با قلع برنز تولید می کند، آغاز عصر برنز در حدود 3000 سال قبل از میلاد بود.

مس به راحتی کشیده می شود، قالب گیری می شود و شکل می گیرد. در برابر خوردگی مقاوم است؛ و گرما و الکتریسیته را به خوبی هدایت می کند. در نتیجه، مس برای انسان های اولیه مهم بود و امروزه همچنان به عنوان یک ماده انتخابی برای انواع کاربردهای خانگی، صنعتی و فناوری بالا باقی مانده است.

چرا مس کاربرد زیادی دارد؟

بیشتر مس در تجهیزات الکتریکی مانند سیم کشی و موتور استفاده می شود. برای پیدا کردن این کاربردهای مس باید ببینیم مس چه ویژگی هایی دارد. مس گرما و الکتریسیته را به خوبی هدایت می کند و می تواند به سیم کشیده شود؛ رسانایی الکتریکی بالایی دارد، ارزان است، انعطاف پذیر است و در برابر حرارت مقاوم است. همچنین در آشپزی (برای ساخت ظروف مختلف)، ساخت و ساز (به عنوان مثال سقف و لوله کشی) و ماشین آلات صنعتی (مانند مبدل های حرارتی) کاربرد دارد.

از مس چه استفاده هایی می شود؟

مس به دلیل خواص مفید فراوانش ارزشمند است. جای تعجب نیست که فروش مس و برنج در چند سال گذشته هرگز کاهش چشمگیری نداشته است. کاربردهای مس در دنیای اطراف ما در حال افزایش است. آلیاژهای مس دقیقاً به همین دلیل بسیار مفید هستند. بیایید به برخی از خواص ارزشمند مس و این که مس در کجا کاربرد دارد نگاهی بیندازیم.

تجهیزات الکتریکی

مس که رسانای عالی الکتریسیته است، اغلب در سیم ها استفاده می شود. این سیم‌ها می‌توانند در لوازم الکترونیکی خانگی مانند توستر یا مایکروویو و همچنین وسایلی مانند ماشین لباسشویی و یخچال قرار گیرند. همچنین در سیم کشی برق خانه و به عنوان سیم در اسباب بازی های الکترونیکی مانند ماشین های کنترل از راه دور استفاده می شود.

ظروف پخت و پز مسی

سرآشپزهای متخصص مدت هاست که آن را می شناسند؛ با استفاده از ظروف مسی می توان هر غذایی را به روشی عالی و ملایم تهیه کرد. آنها بهترین قابلمه برای پخت و پز هستند. این به دلیل این واقعیت است که مس دارای خواص مواد عالی است و مس یک رسانای گرما کامل است.

ظروف مسی (یکی از کاربردهای مس)
ظروف مسی (یکی از کاربردهای مس)

پخت و پز با ظرف های مسی تنها کاربرد مس در قسمت آشپزی نیست و از دیگر کاربردهای مس در بخش خانه و آشپزخانه و ظروف، می توان به استفاده از ظروف پذیرایی مسی برای پذیرایی و زیبا کردن دکوراسیون اشاره کرد.

آلیاژها

برنج یک آلیاژ رایج مس است که از مخلوط مس و روی ساخته می شود. از برنج برای ساخت وسایلی مانند شمعدان یا جواهرات ارزان قیمت استفاده می شود. برنز یکی دیگر از آلیاژهای مس است که از مخلوط کردن کمی قلع با مس ساخته می شود. نقره استرلینگ با افزودن مقداری مس به نقره ساخته می شود. آلیاژهای نقره-مس همان چیزی است که برخی از پرکننده های دندان از آن ساخته می شوند.

جواهرات

مس یک فلز پایه است که به راحتی قالب گیری می شود که اغلب به فلزات گرانبها اضافه می شود تا خاصیت ارتجاعی، انعطاف پذیری، سختی، رنگ و مقاومت در برابر خوردگی را بهبود بخشد.

ساختمان

از مس در ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شود و این از نزدیک ترین کاربردهای مس به ما است. این عمدتا در لوله کشی و سقف استفاده می شود. همچنین می توان از آن در چارچوب در و پنجره و ناودان استفاده کرد. مس عمدتاً در این راه ها استفاده می شود زیرا سبک و بادوام است. همچنین کاملاً قابل بازیافت است، بنابراین ساختمان‌های تخریب شده می‌توانند در ساخت‌وسازهای آینده مجدداً از مس آنها استفاده کنند.

سقف مسی در تالار شهر مینیاپولیس، با پوشش پتینه
سقف مسی در تالار شهر مینیاپولیس، با پوشش پتینه (منبع عکس)

ترکیبات شیمیایی

مس نیز به عنوان بخشی از ترکیبات شیمیایی وجود دارد. این زمانی است که عنصر مس با عناصر دیگر مخلوط شده است. سولفات مس، ترکیبی از مس و اسید سولفوریک است که در گذشته به عنوان پاک کننده استفاده می شد، اما امروزه سمی به حساب می آید. سولفات مس هنوز هم در کشاورزی برای افزایش مقدار مس در خاک استفاده می شود.

مصارف پزشکی

استفاده از مس در بیمارستان ها از مهم ترین کاربردهای مس است. دکتر بیل کیویل از دانشگاه ساوتهمپتون دریافت که MRSA (نوعی استاف باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک) نمی تواند روی سطوح مسی مانند فلزات پلاتین که اغلب در نرده های ساختمان بیمارستان، دستگیره درها و تخت ها استفاده می شود، زنده بماند. با کمک تحقیقات او، بیمارستان ها سطوح لمسی مسی را در سراسر جهان نصب می کنند تا از گسترش عفونت های باکتریایی در بیمارستان ها جلوگیری کنند.

دیگر کاربردهای مس

برخی از کاربردهای مس که اشاره نشدند عبارت اند از: استفاده در صنایع نظامی، حمل و نقل و هنر.


سوالات متداول

متداول ترین کاربردهای مس چیست؟

1. تجهیزات الکتریکی
2. ظروف پخت و پز مسی
3. آلیاژها
4. جواهرات
5. ساختمان
6. ترکیبات شیمیایی
7. مصارف پزشکی
8. کاربردهای دیگر مانند استفاده در صنایع نظامی، حمل و نقل و هنر

کدام اقلام روزمره از مس ساخته شدند؟

تقریباً تمام وسایل الکترونیکی شما حاوی مس هستند، از تلفن های هوشمند گرفته تا رایانه، تلویزیون و تلفن های همراه. لوازم خانگی شما نیز همینطور است: یخچال، ماشین لباسشویی، خشک کن، مایکروویو و ماشین ظرفشویی همگی دارای سیم کشی مسی هستند.

چرا از مس برای تولید ظروف پخت و پز استفاده می شود؟

این به دلیل این واقعیت است که مس دارای خواص مواد عالی است و مس یک رسانای گرما کامل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *